Nasze Usługi

Posiadamy wycinarkę wodną cnc do cięcia w płaskim materiale dowolnego typu. Stół roboczy 4000×2000, ciśnienie pracy 3200 bar, staramy się kupować najdroższe ścierniwo do cięcia. Grubość cięcia do 80mm.

Materiały które tniemy:

Maszyna w zasadzie może przeciąć wszystko. Stal, metale kolorowe, ceramika, kamień, tworzywa sztuczne, włókno szklane. Jest to niewątpliwie jej zaleta. Zależnie od materiału prędkości się znacznie różnią. Dobrze wycinają się stale miękkie, tworzywa sztuczne, płytki gresowe, spieki ceramiczne, kamień, metale kolorowe. Wolniej tną się stale już ulepszone cieplnie, mocniejsze aluminium ( PA9 ), ceramika ( Al2O3 ) co przekłada się na wyższą cenę. Pofalowanie powierzchni nie jest problemem- np. ryfla. Najgorzej jak w materiale jest jakaś pustka co powoduje rozchodzenie się strugi tnącej i uderzanie w momencie wpadnięcia w tą pustkę strugi tnącej. Materiały klejone/łączone z wielu cienkich warstw nastręczają problemów ale są możliwe do cięcia, uszkodzenia warstwy klejonej występują głównie przy przebijaniu materiału. Stąd nastawianie parametrów przebijania może czasem wymagać dbałości i czasu. Podobnie sprawa się ma ze szkłem – najwięcej uszkodzeń jest przy przebijaniu.

Jakość cięcia

Podczas cięcia powstaje stożek. Nasza „wycinarka wodna”nie posiada możliwości kompensacji stożka przez delikatne pochylenie głowicy tnącej. W większości zleceń to nie jest do niczego potrzebne. Co tłumacze poniżej.
Minimalny stożek dla cienkich materiałów( do 2mm ) przy dokładnym nastawianiu maszyny do osiągnięcia na stronę to 0,05mm. Czyli jedna dycha ( dycha = 0,1 mm ) rozstrzału dla otworu. Przeciętnie różnica miedzy górą a dołem ciętego materiału to 0,15 do 0,2 mm. W grubych blachach( =20 mm i wyżej ) 0,5mm na stronę. Aczkolwiek bawiąc się dostatecznie długo parametrami cięcia można nawet w grubszych blachach nasz water jet uzyskuje dość małe rozbicie, 0,1mm na stronę. Natomiast ja tego nikomu nie zagwarantuję bo to nastręcza zbyt wielu problemów.
Stożek zawsze jest nadmiarowym materiałem jakby nie do końca usuniętym, struga cięcie na naszej maszynie ma grubość około 1mm ale wraz z głębokością ciętego materiału jakby się kurczy nie usuwając szczątkowej części materiału u dołu, nieomal ślizga się po nim. Czyli jak odsuniemy o 0,5mm strugę od linii wycinanego przedmiotu to u góry w teorii mamy narzucony wymiar zaś u dołu ucieka nam tolerancja. Gabaryt wychodzi w plusie a otwór w minusie. Znaczy, odwrotnie niż w głąb materiału.
Dodatkowo prawie zawsze wychodzi falistość. Da się ją zminimalizować i *wyprostować* kosztem znacznego spowolnienia cięcia. Jeżeli tak zrobimy otrzymujemy ładną powierzchnię o chropowatości około Ra 6,3, nawet lepszą. Nie zmienia to faktu, że falistość jest sporym mankamentem tej obróbki, więc nawet jak wyprostujemy strugę i uzyskamy w teorii minimalne odchyłki. To taka jakość powierzchni wraz z falistością jest nie dopuszczalna w przypadku powierzchni które wymagają dokładnych odchyłek i co za tym idzie chropowatości. Stąd wszelkie zabiegi pozwalające uzyskać dokładne odchyłki mijają się z celem. Nasza maszyna jest dobra do prefabrykatów których wymiary nie wymagające dużej dokładności i można je wykonać często na gotowo. Zaś tam gdzie jest wymagana wyższa dokładność zostawiamy naddatek na dalszą obróbkę.
Przykładową powierzchnię grubej blachy ciętej na *najsłabszych parametrach* – czyli jak szybko się tylko da aby było *dobrze* i nie przesadzić z zużyciem piasku. Zdjęcie zamieszczam obok po prawej. Widać delikatne postrzępienie materiału u dołu wyjścia strugi.

Cięcia pod kątem nie wykonujemy ( nachylona głowica, np. 45 stopni )

Maszyna którą mamy nadaje się tylko do cięcia w linii prostej, prostopadle do materiału. Nie wykonujemy cięcia pod kątem 45 stopni.

Kontakt

Aby uzyskać ofertę prosimy o kontakt na mail kontakt@allcut.pl. Przyjmujemy projekty w formacie DXF,i DWG, jesteśmy również w stanie wykonać projekt we własnym zakresie bazując na zdjęciach ( np. JPG ) , ręcznych rysunkach lub PDFach. Pełna lista danych kontaktowych dostępna pod przyciskiem pod spodem.